Photo by LMU Athletics

Lincoln Awards have been announced by the LMU athletics department.This year’s department-wide awards show will be hosted at Tex Turner Arena on the night of April 22. The event kicks off at 8 p.m. and will be streamed live by the LMU Sports Network.

Nominees announced for fourth-annual Lincoln Awards

HARROGATE, Tenn. – The nominees for the fourth-annual Lincoln Awards have been announced by the LMU athletics department.

This year’s department-wide awards show will be hosted at Tex Turner Arena on the night of April 22. The event kicks off at 8 p.m. and will be streamed live by the LMU Sports Network.

The Lincoln Memorial University athletics department will present 12 department-wide awards that are voted on by the student-athletes, coaches, fans and administrators. In addition to those 12 awards, LMU will also present the Chris Carr Unsung Hero Award, the Team GPA Award, the Community Service Award, the P.R.I.C.E. Award, which is nominated by coaches and administrators, and the B. Frank Turner Award, presented to the male and female student-athletes who display the best combination of achievement in the classroom, on the field and in the community.

The Lincoln Awards will be open to the public and admission is completely free of charge.

The winners will be selected based on a combination of fan voting and the Lincoln Awards committee.

2018-19 Lincoln Award nominees:

Game of the Year:

– Women’s Soccer advances to Sweet 16 with PK win over C-N

– Women’s Volleyball rallies from 0-2 deficit to upset Anderson in SAC semifinals

– Men’s Golf sets SAC scoring record to win Southern Tide Classic

– Women’s Basketball upsets Carson-Newman in SAC quarterfinals

Female Newcomer of the Year:

– Itzel Ballesteros, Soccer

– Emily Walter, Volleyball

– Sierra Hucklebee, Softball

– Kelly Csenar, Lacrosse

Male Newcomer of the Year:

– Anthony Brown, Basketball

– Roberto Fajardo, Track

– Ian Cook, Lacrosse

– Jorge Rodriguez, Bowling

Female Breakthrough Athlete of the Year:

– Rylee Storms, Volleyball

– Alyssa Berry, Soccer

– Justice Smith, Softball

– Mary-Kate Kersting, Bowling

– Erin DePaul, Lacrosse

– Julia Loos, Tennis

Male Breakthrough Athlete of the Year:

– Nolan Hughes, Bowling

– Matt Mullenbach, Baseball

– Iker Moure, Tennis

– Dan Bradbury, Golf

Female Performance of the Year:

– Morgan Salyers wins bronze medal at SAC Indoor Championship in triple jump

– Itzel Ballesteros combines for three goals and three assists in SAC tournament

– Tyra Sanchez bowls another 300 at Hawk Classic

– Rylee Storms records 22 kills in SAC semifinals win over Anderson

Male Performance of the Year:

– Sam Broadhurst wins first two tournaments of the season

– Seth Hunt hits three home runs against Carson-Newman

– Jorge Rodriguez finishes second at singles sectionals

– Ethan Elliott records 17 strikeouts against Anderson

Play of the Year:

– Cornelius Taylor hits game-winner at Wingate

– Amanda Perez scores PK winner in region semifinals

– Joe Stucky hits walk-off home run against Catawba

– Emily Griffith steal and score to cap come-from-behind win over Catawba

Female Team of the Year:

– Women’s Soccer

– Women’s Volleyball

– Softball

– Women’s Lacrosse

Male Team of the Year:

– Men’s Golf

– Baseball

– Men’s Volleyball

Female Athlete of the Year:

– Jessica Cravero, Soccer

– Erica Whiteaker, Volleyball

– Lise Malherbe, Golf

– Christine Hansen, Bowling

– Ty-Kella Goins, Softball

Male Athlete of the Year:

– Sam Broadhurst, Golf

– Ethan Elliott, Baseball

– Evan Cory, Volleyball

– Victor Peres, Men’s Soccer